Hava Perdesi Nasıl Çalışır

Genel olarak, giriş ızgarasından giren, bazen filtre işlevli hava, iç fanlar tarafından sıkıştırılır ve açık kapıya yönlendirilen bir hava çıkışı zorlanır.

Filtre, iç bileşenleri (ısı eşanjörü, fanlar, elektronikler vb.) Tozdan ve parçacıklardan korur.

Hava perdesinin fanları doğrudan veya kayışla tahrik edilebilir. En sık kullanılan tipler santrifüj, eksenel ve çapraz akışlıdır.

Her hava durumuna göre hava perdesinin performansını artırmak için bazı hava çıkışları ve / veya lameller ayarlanabilir.

how air curtain works

hava perdesi nasıl çalışır

 

Isıtılmış hava perdeleri, jeti ısıtmak veya soğutmak için bir bobine (elektrik, sıcak / soğutulmuş su, buhar, dolaylı veya doğrudan gaz, doğrudan genleşme, vb.) Sahiptir. Isıtma, insanların geçitleri geçerken soğuk bir hava jeti hissetmelerini önlemek ve ayrıca girişte gelen havanın hacmini ısıtmak için kullanılır.

Üfleme havası akımlarının 3 olası yönü vardır:

üstten yatay hava perdesi jeti
Yukarıdan aşağıya yatay deşarj

horizontal air curtain jet from top


dikey hava perdesi
Bir taraftan diğerine dikey deşarj

vertical air curtain


alttan yatay hava perdesi jeti
Aşağıdan yukarı doğru yatay deşarj

horizontal air curtain jet from bottom

 
Hava perdelerinin çoğu, açıklığın üst kısmına yatay olarak monte edilir ve hava, kapının üstünden altına doğru dışarı atılır. Dikey hava perdeleri, kapının bir veya iki tarafına monte edilebilir. Zemine entegre yatay montaj, termodinamik açıdan en etkili ve aynı zamanda, kamuya açık yaya trafiğinin bariz nedenlerden dolayı kapıdan geçtiği yerlerde en pahalı ve sorunlu olanıdır. Bu yüzden sadece bazı özel endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

Hava perdesi çeşitleri: sirkülasyon yapmaz veya sirkülasyon yapar. Devridaim yapmayan bir ünite havayı çevreye tahliye eder. Aksi halde devridaim işlemi, tahliye edilen havadan gelen havayı toplar ve geri getirir. Devridaim yapan hava perdeleri daha verimlidir, ancak tesisatların çoğu düşük maliyetler nedeniyle devridaim yapmazlar.

sirkülasyonlu hava perdesi

Dolaşımsız hava perdesi

non recirculating air curtain

Dolaşımsız hava perdesi

recirculating air curtain

 

Image

275 John St #404 Elm Street Hickory, NY 10038

(458) 445-4255